Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2011, sygn. IPPB3/423-731/10-3/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-731/10-3/GJ
Skutki prawne nabycia prawa do dalszego oddania oprogramowania komputerowego do używania użytkownikowi końcowemu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2010r.(data wpływu 11.10.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków prawnych nabycia prawa do dalszego oddania oprogramowania komputerowego do używania użytkownikowi końcowemu - jest nieprawidłowe,
UZASADNIENIE
W dniu 11.10.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.
Przedmiotem niniejszej interpretacji są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; w zakresie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka planuje zawierać transakcje leasingu oprogramowań (systemów) komputerowych. W związku z faktem, że przedmiotem licencji udzielanej przez podmiot uprawniony do jej udzielenia (dostawca oprogramowania) jest prawo do korzystania z oprogramowania komputerowego przez końcowego użytkownika (end-user), Spółka nabywa od dostawcy niewyłączne, nieprzenoszalne prawo i obowiązek do dystrybucji oprogramowania (systemu), rozumianej jako dalsze rozporządzanie prawem w ściśle określonym przez właściciela praw do oprogramowania zakresie. Zakres rozporządzania prawami nabytymi od dostawcy oprogramowania (systemu) przez Spółkę ograniczony jest wyłącznie do prawa oddania do korzystania nabytych praw ostatecznemu klientowi, faktycznemu użytkownikowi oprogramowania na podstawie umowy leasingu. Spółka nie ma prawa do korzystania z oprogramowania (systemu) dla własnych potrzeb, jedynym prawem jest prawo do dalszego oddania praw w leasing na czas oznaczony, ustalony między Spółką a klientem - ostatecznym użytkownikiem oprogramowania (systemu). Czas oznaczony będzie dłuższy niż 1 rok. Spółka planuje więc zawierać umowy leasingu z klientami, których przedmiotem będą nabyte prawa. W zawieranych umowach leasingu Spółka planuje zawrzeć postanowienie, zgodnie z którym wyłącznie Spółka jako finansujący jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowej wartości niematerialnej i prawnej. Klient zobowiązany będzie do zapłaty w ratach leasingowych równowartości ceny nabycia praw przez spółkę od dostawcy, powiększonych o dodatkowy składnik raty leasingowej, obliczony na podstawie wskaźników rynkowych dla kosztu finansowania na rynku międzybankowym (wibor, libor, euribor) oraz marży. W związku z tym suma opłat leasingowych w każdym przypadku będzie wyższa niż cena nabycia praw do dalszego oddania praw do używania na podstawie umowy leasingu. Dostawca dostarcza oprogramowanie (system) bezpośrednio klientowi na nośniku informatycznym (dysk, płyta, pamięć przenośna itp.) lub dostarcza oprogramowanie przez internet, bądź pocztą elektroniczną bądź poprzez przekazanie kodów i haseł w celu bezpośredniego ściągnięcia oprogramowania (tzw. download) ze strony internetowej dostawcy.