Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2011, sygn. IPPB4/415-831/10-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-831/10-2/JS
Czy dokonując rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych można uwzględnić 50% koszty uzyskania przychodów dotyczące przychodów pochodzących z umów zgodnych ze stanem faktycznym opisanym powyżej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2010 r. (data wpływu 25.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25.10.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Dokonując rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2009 Wnioskodawczyni uwzględniła 50% koszty uzyskania przychodów dla umów o dzieło polegających na opracowaniu i wdrożeniu systemu zarządzania jakością zgodnie z wymaganiami norm międzynarodowych. Rozliczenia takiego Wnioskodawczyni dokonała na podstawie Postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 17.02.2006 r., które otrzymała po zwróceniu się z wnioskiem o interpretację art. 22 ust. 9 pkt 3 ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku o interpretację Wnioskodawczyni przedstawiła stan zgodny z faktami jaki opisuje poniżej. Wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o potwierdzenie wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego interpretacji. Umowa o dzieło polegająca na opracowaniu i wdrożeniu systemu zarządzania jakością zgodnego z normą PN-EN ISO 9001:2009 i/lub Codexem Alimentarius zakłada opracowanie kompletu dokumentacji wymaganej postanowieniami ww. norm, ściśle uzależnionej od sposobu działania i sytuacji zlecającego dzieło, wdrożeniu jej do bieżącej działalności firmy (m. in. poprzez szkolenia pracowników i audity wewnętrzne sprawdzające stopień opanowania przez pracowników zasad zawartych w ww. dokumentacji) oraz przeniesieniem praw autorskich do opracowanej dokumentacji na rzecz zlecającego. Opracowana dokumentacja ma charakter indywidualny i oryginalny. Nie można jej przenieść bez dokonywania modyfikacji do innej firmy (nawet działającej w tej samej branży). W przekonaniu Wnioskodawczyni stanowi więc ona utwór w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Opracowana Księga Jakości, Księga HACCP, procedury i instrukcje zgodne z wymaganiami prawa i zasadami działania firmy. Audity wewnętrzne wykonywane w ramach procesu wdrożenia wynikającego z opisywanych umów, prowadzone są na podstawie autorskiego planu auditu i/lub listy pytań kontrolnych opracowanych przez zleceniobiorcę, a potwierdzaniem ich przeprowadzenia jest autorski raport opisujący stan faktyczny (stopień wdrożenia systemu i respektowania przepisów prawa) stwierdzony w firmie zleceniodawcy. Poprawność opracowania i wdrożenia opisanych systemów oraz ich indywidualne dostosowanie do działalności zleceniodawcy jest następnie sprawdzane przez niezależne jednostki certyfikujące i/lub jednostki państwowe uprawnione do kontroli przedsiębiorców (SANEPID, PIWET).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right