Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2011, sygn. IPPB3/423-955/10-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-955/10-2/JG
W zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej i w związku z tym, objęciem udziałów/akcji o wartości nominalnej niższej niż wartość przedmiotu wkładu, a także możliwości zastosowania w sprawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez organ podatkowy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2010 r. (data wpływu 20 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej i w związku z tym, objęciem udziałów/akcji o wartości nominalnej niższej niż wartość przedmiotu wkładu, a także możliwości zastosowania w sprawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez organ podatkowy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego związanego z objęciem udziałów w zamian za aport.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o.o. w organizacji (dalej: Wnioskodawca) rozważa wniesienie aportu w postaci składników prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej (dalej: Spółka) mającej siedzibę w Polsce lub w innym kraju UE. Wnoszony wkład niepieniężny nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W praktyce może wystąpić sytuacja, w której nominalna wartość obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów/akcji w Spółce będzie niższa od rynkowej wartości wnoszonego aportu.