Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2011, sygn. IPPB5/423-677/10-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-677/10-2/DG
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zaniechaną inwestycję.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.09.2010r. (data wpływu 11.10.2010r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:
- zaliczenia do kosztów zaniechanej inwestycji wydatków na dokumentację w dacie likwidacji inwestycji jest prawidłowe,
- określenia daty likwidacji inwestycji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 października 2010r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zaniechaną inwestycję.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług telekomunikacyjnych w zakresie telefonii komórkowej. W 1999 roku Spółka zakupiła działkę budowlaną i podjęła prace związane z budową kompleksu budynków biurowych. Prace podzielono na 2 etapy w pierwszym wybudowano i oddano do użytkowania budynek techniczny, w którym umieszczono centrale telefoniczną, główne serwerownie, w drugim etapie planowano wybudować pozostałą część kompleksu biurowego i umieścić w nim główną siedzibę Spółki. W ramach procesu inwestycyjnego przeprowadzono szereg prac prowadzących do stworzenia dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Poniesiono wydatki na projekty architektoniczne budynku, projekty sieci dróg wewnętrznych, prace hydrologiczne i geodezyjne. W ramach prowadzonej inwestycji Spółka uzyskała opinie ekspertów dotyczące zagospodarowania terenu: możliwości ingerencji w istniejące zabudowania (zakwalifikowane jako podlegające ograniczonemu nadzorowi konserwatora zabytków). Wynikiem przeprowadzonych działań była dokumentacja dla realizacji inwestycji. W 2002 roku, ze względu na zmianę koncepcji dotyczącej głównej siedziby Spółki, Zarząd podjął decyzję o zaprzestaniu realizacji prac w ramach etapu drugiego. W księgach Spółki utworzono odpis na trwałą utratę wartości inwestycji. Odpis ten nie był uznany za koszt uzyskania przychodu.