Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2011, sygn. IPPB5/423-685/10-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-685/10-2/DG

Sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nakładów poniesionych na wdrożenie Systemu.Czy koszty wynagrodzeń pracowników zajmujących się wdrożeniem i integracją Systemu z programami funkcjonującymi w Spółce mogą być, jako koszty prac rozwojowych, rozliczane dla celów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy od dnia wdrożenia i integracji Systemu z programami funkcjonującymi w Spółce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.10.2010r. (data wpływu 13.10.2010r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nakładów poniesionych na wdrożenie Systemu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2010r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określania kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca realizuje projekty mające na celu stworzenie unikatowych systemów/programów komputerowych (dalej: Systemy), które po oddaniu do używania służą w bieżącej pracy, a przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok.

Proces tworzenia Systemów jest na ogół długotrwały. Na jego realizację Spółka ponosi nakłady finansowe związane ze zleceniem wykonania prac firmom zewnętrznym jak i nakłady na wynagrodzenia pracowników Spółki zaangażowanych bezpośrednio w pracę nad stworzeniem, a następnie wdrożeniem Systemów. Proces realizacji projektów w Spółce kształtuje się następująco. Spółka na ogół kupuje licencje, sprzęt, np. w postaci serwerów, do których w następnym etapie prac tworzone i dostosowywane są oprogramowania integrujące różne Systemy wykorzystywane w Spółce. Prace te realizują powołane przez Spółkę zespoły, w których skład wchodzą przedstawiciele firm zewnętrznych oraz pracownicy Spółki. Zgodnie z postanowieniami umów zawartych z firmami zewnętrznymi wytworzone prawa autorskie w ramach tych umów są przekazywane na Spółkę. Stosownie do odpowiednich przepisów również prawa autorskie do utworów wytworzonych przez pracowników w ramach tych umów, przechodzą na Spółkę z chwilą przyjęcia przez nią tych utworów. Po wykonaniu oprogramowania dokonywane jest wdrożenie i integracja stworzonego Systemu z innymi systemami funkcjonującymi i używanymi w Spółce. W ten proces zaangażowani są głównie pracownicy Spółki, natomiast firmy zewnętrzne pełnią funkcję wspomagającą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00