Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2011, sygn. ILPP4/443-624/11-5/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-624/11-5/BA

PodatEk od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych samochodów przeznaczonych ale nie wykorzystywanych do świadczenia usług wynajmu oraz paliwa do tych samochodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011 r. (data wpływu 12 września 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych samochodów przeznaczonych ale nie wykorzystywanych do świadczenia usług wynajmu oraz paliwa do tych samochodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych samochodów przeznaczonych ale nie wykorzystywanych do świadczenia usług wynajmu oraz paliwa do tych samochodów. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) o opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą - jest czynnym podatnikiem VAT. Posiada w działalności, jako środki trwałe, kilka samochodów osobowych. Niektóre z nich są zakupione na kredyt a niektóre są wzięte w leasing operacyjny. W przypadku tych zakupionych na kredyt Wnioskodawca odliczył 60% podatku VAT (nie więcej niż 6 tys. zł), a w przypadku tych wziętych w leasing odlicza z każdej faktury 60% VAT aż do uzyskania kwoty 6 tys. zł. W miesiącu sierpniu 2011 r. Zainteresowany rozszerzył działalność o wynajem i dzierżawę samochodów. W tym celu dokonał stosownej aktualizacji we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Następnie w miesiącu sierpniu 2011 r. Wnioskodawca przekazał, na podstawie wewnętrznego zarządzenia, na okres 7 miesięcy kilka z tych samochodów osobowych na cele wynajmu (nie używa ich w bieżącej działalności - stoją na parkingu i czekają na najemcę). Nieraz Wnioskodawca używa ich (przegląd, naprawa itp.). Do dnia dzisiejszego nie zgłosił się żaden najemca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00