Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2011, sygn. ILPP2/443-1162/11-3/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1162/11-3/AKr

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2011 r. (data wpływu 5 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą na własne nazwisko. Jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność w całości jest opodatkowana podatkiem VAT.

Zainteresowany prowadzi działalność w mieszkaniu w wyodrębnionym w tym celu pokoju. Pozostałe pomieszczenia mieszkania służą do realizacji życia prywatnego wraz z rodziną.

Działalność Wnioskodawcy polega na świadczeniu usług informatycznych. W mieszkaniu utrzymuje telefon stacjonarny wyłącznie na potrzeby firmy, gdyż wielu klientów preferuje wykonywanie połączeń na telefon stacjonarny. Wiele z usług dla klientów Zainteresowany świadczy zdalnie, potrzebuje więc szerokopasmowego dostępu do Internetu. W związku z powyższym płaci abonament za telefon stacjonarny oraz zawarł umowę na dostawę Internetu. Faktura za energię elektryczną jest wystawiona na Zainteresowanego i jego żonę. Za usługi telekomunikacyjne i opłaty za Internet Wnioskodawca otrzymuje fakturę od jednego operatora wystawioną na niego i jego żonę. Usługi te stanowią pakiet usług, które są niezbędne Zainteresowanemu w wykonywaniu działalności gospodarczej. Z telefonu stacjonarnego, ani Wnioskodawca w zakresie prywatnych rozmów, ani członkowie jego rodziny nie korzystają. Wszyscy bowiem dysponują telefonami komórkowymi. Sporadycznie zdarza się, że członkowie rodziny korzystają natomiast z Internetu w celach prywatnych. Wnioskodawca szacuje, że wykorzystanie Internetu na sprawy prywatne nie przekracza miesięcznie 10% całkowitego wykorzystywania Internetu w jego mieszkaniu, co oznacza, że 90% wykorzystania Internetu przeznaczone jest na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00