Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2011, sygn. ILPP2/443-1056/11-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1056/11-2/AK
Czy w związku z zamiarem sprzedaży kilku działek zaistnieje konieczność odprowadzenia podatku VAT do Urzędu Skarbowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pan, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2011 r. (data wpływu 11 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W 1983 roku Wnioskodawca wraz z małżonką (wspólnota ustawowa małżeńska, z których tylko małżonka była rolnikiem) otrzymał aktem przekazania darowizny dom i pewien obszar ziemi od ojca małżonki, położony w obrębie miejscowości W., które weszło w skład majątku osobistego Wnioskodawcy i jego żony. W akcie darowizny znalazł się między innymi obszar o powierzchni 1,71 ha, który nie nadawał się do produkcji rolnej ze względu na bardzo słabą jakość gleb (żwir, kamienie) i nieopłacalność i nie był wykorzystywany do produkcji rolnej. W 2002 r. wspomniane grunty zostały wydzierżawione nieodpłatnie innej osobie. Czynność ta w żaden sposób nie miała związku z chęcią osiągnięcia jakichkolwiek profitów, bo była nieodpłatna. Miało to jedynie związek z faktem, iż w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez żonę Zainteresowanego, emerytura KRUS przysługuje jedynie osobom, które we władaniu nie posiadają więcej jak 1 ha gruntów przeliczeniowych, a żona Wnioskodawcy przeszła na emeryturę KRUS i osiągnęła wiek emerytalny. Dzierżawa była bez żadnych profitów z tego tytułu, chodziło jedynie o przekazanie gruntu innej osobie aby małżonka Wnioskodawcy mogła otrzymać emeryturę zgodnie z przepisami KRUS. Od 2002 roku więc małżonka Zainteresowanego przestała być rolnikiem i utrzymywała się z emerytury. Wnioskodawca nigdy nie był rolnikiem. Przez te wszystkie lata nie było planu miejscowego dla wspomnianych gruntów. W 2010 roku gmina zrobiła miejscowy plan zagospodarowania i przedmiotowa działka została w nim ujęta jako taka, która nadaje się pod budownictwo jednorodzinne. Obszar ten w ewidencji gruntów ma klasyfikację jako pastwiska trwałe i grunty o niskich klasach bonitacyjnych gleb III klasa 0,21 ar, IV klasa 0,94 ar, V klasa 0,24 ar, VI klasa 0,32 ar. Wobec powyższych faktów Wnioskodawca wraz z małżonką zamierza wydzielić kilka działek i dokonać ich zbycia. Jest to niewielki stosunkowo obszar i zgodnie z planem dopuszcza się możliwość wydzielenia około 10-12 działek maksymalnie oraz drogi dojazdowej. Część działek zostałaby zbyta nieodpłatne w akcie darowizny dla dwójki dzieci Wnioskodawcy i jego żony. Zaledwie kilka sztuk mogłoby być przeznaczone do zbycia odpłatnego bezpośrednio przez Wnioskodawcę i jego żonę. Środki uzyskane z ewentualnego zbycia kilku działek zostaną przekazane w formie rejestrowanej darowizny dla dzieci Wnioskodawcy i jego żony na cele mieszkaniowe (syn buduje dom, córka spłaca kredyt mieszkaniowy) oraz częściowo na remont starego domu poniemieckiego, który należy do Wnioskodawcy i jej żony. Wnioskodawca i jego żona nie prowadzą żadnej działalności rolniczej ani gospodarczej i utrzymują się z emerytur, a uzyskane z ewentualnego zbycia działki środki nie są stałym źródłem dochodu lecz będą wydatkowane na wyżej określone cele. W chwili obecnej grunty, o których mowa są niezabudowane, brak uzbrojenia terenu itp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right