Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2011, sygn. ILPP4/443-394/11-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-394/11-2/EWW
Czy w przypadku eksportu towarów otrzymana zaliczka podlega opodatkowaniu VAT, w sytuacji, gdy otrzymana od klienta zaliczka wynika z obowiązków wskazanych w kontrakcie, lecz na innych dokumentach (w tym bankowych), nabywca nie określa na poczet jakiej dostawy dokonuje wpłaty zaliczki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy towarów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy towarów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka jest producentem palników do spawania metodą gazową oraz regulatorów ciśnienia. Jej produkty są sprzedawane do wielu krajów świata, zarówno w Europie, jak i poza nią. Dostawy dokonywane poza Unię Europejską są przez nią traktowane dla celów VAT, jako eksport opodatkowany stawką 0%, przy dochowaniu wymogów określonych w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (dalej ustawa o VAT) oraz Dyrektywie 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. (dalej Dyrektywa VAT).
Dostarczając towary poza Unię Europejską, Wnioskodawca w większości przypadków rozpoczyna procedurę wywozu towarów poza jej teren w Polsce. Zdarzają się jednak sytuacje, w których transport jest organizowany przez odbiorcę, który dokonuje wywozu w ten sposób, że odbiera towary od Zainteresowanego w Polsce, po czym transportuje je do Austrii lub Francji, gdzie otwierana jest procedura eksportowa i dokonywana jest ostateczna odprawa celna, a towary są transportowane do krajów spoza Wspólnoty Europejskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right