Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2011, sygn. ILPP1/443-795/11-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-795/11-2/KG
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 27 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółdzielnia posiada kotłownię osiedlową wytwarzającą ciepło na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody dla nieruchomości własnych i na sprzedaż zewnętrzną dla wspólnot mieszkaniowych. Sprzedaż wytworzonego ciepła z własnej kotłowni na zewnątrz wykonywana jest w ramach czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Budynki do których dostarczane jest ciepło są dwu i czteroklatkowe, przy czym, każda z klatek jest odrębną nieruchomością. Przykładowo budynek A i B jest dwuklatkowy, nr A jest nieruchomością spółdzielni, a nr B wspólnotą mieszkaniową, do której następuje sprzedaż ciepła (na zewnątrz). Na budynkach (nie klatkach) są zainstalowane liczniki poboru ciepła, zawsze w pierwszej klatce budynku (dla wszystkich klatek łącznie). Licznik ciepła dla budynku nr B jest zainstalowany w klatce nr A (spółdzielnia). Ze wspólnotą nr B podpisana jest umowa o sprzedaż ciepła, określająca wartość GJ po jakiej następuje. Fakturowanie sprzedaży dla nr B (wspólnota) następuje miesięcznie na podstawie odczytu miesięcznego zużycia ciepła z licznika w klatce nr A (dla A i B) i polega na ustaleniu ilości zużycia ciepła przez nieruchomość o nr B, poprzez przemnożenie ilości zużytych GJ (przez A i B) przez udział procentowy powierzchni grzewczej nr B w całości pow. nr A i B. Wielkość zużytego ciepła na cele ciepłej wody ustalana jest miesięcznie jako iloczyn współczynnika wielkości GJ potrzebnych do podgrzania 1 m wody, ilości średniego zużycia wody przez nieruchomość i wartości za 1 GJ ustalonej w umowie. Sposób wyliczenia wartości sprzedaży ustalony jest w umowie. Na koszty kotłowni składają się zakupy towarów i usług opodatkowanych VAT, jak i inne np. podatek od nieruchomości, amortyzacja.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right