Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2011, sygn. ILPP2/443-803/11-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-803/11-2/AKr

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług pośrednictwa finansowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2011 r. (data wpływu 16 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług pośrednictwa finansowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług pośrednictwa finansowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z projektem umowy agencyjnej pomiędzy Bankiem a Agentem (Wnioskodawcą) agent zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do stałego i odpłatnego pośredniczenia przy zawieraniu Umów o produkt bankowy z przedstawionej Oferty Banku, na rzecz Banku (...). Agent upoważniony jest do zawierania z Konsumentami, w imieniu i na rzecz Banku Umów o produkt bankowy. (...) Tytułem wynagrodzenia dla Agenta Bank będzie przekazywał Agentowi kwotę równą 0,1% kwot kredytów netto uruchomionych wdanym miesiącu kalendarzowym na podstawie Umów o produkt bankowy zwieranych za pośrednictwem Agenta.

Wnioskodawca (agent) będzie mógł korzystać z pomocy innych osób przy pośredniczeniu w zawieraniu umów o produkt bankowy (umowy będą dotyczyć udzielenia kredytu przez bank). Z powodów organizacyjnych Wnioskodawca nie jest bowiem w stanie sam uczestniczyć w wyszukiwaniu, pozyskiwaniu klientów. Podstawową (w zasadzie wyłączną) działalnością Wnioskodawcy będzie pośredniczenie w zawieraniu umów kredytowych. Wszelkie czynności techniczne, organizacyjne, administracyjne, marketingowe wychodzące poza zakres ścisłego pośrednictwa kredytowego (finansowego) będzie wykonywać odrębny - w tym celu powołany podmiot opodatkowany podatkiem VAT z tytułu wykonywania tych czynności. Od ilości umów (volumenu kredytów) wyłącznie uzależnione jest wynagrodzenie Wnioskodawcy - agenta (prowizja), który pewną jego część przekaże osobom (także agentom) przy pomocy których doszło do pozyskania klienta dla banku i zawarcia umowy kredytowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00