Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2011, sygn. ILPP1/443-683/11-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-683/11-2/AW
Podatek od towarów i usług w zakresie sprzedaż 1/2 udziałów w prawie wieczystego użytkowania dwóch niezabudowanych działek gruntu oraz udokumentowania tej sprzedaży
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaż 1/2 udziałów w prawie wieczystego użytkowania dwóch niezabudowanych działek gruntu oraz udokumentowania tej sprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaż ½ udziałów w prawie wieczystego użytkowania dwóch niezabudowanych działek gruntu oraz udokumentowania tej sprzedaży.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni wspólnie z mężem na prawach wspólności ustawowej nabyła umową sprzedaży w formie aktu notarialnego w roku 1995 udział w ½ części prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz ½ prawa własności budynku biurowego, posadowionego na tym gruncie. Udziały w prawie wieczystego użytkowania oraz 1/2 prawa własności budynku zakupione zostały w roku 1995 jako towar używany, w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) ze stawką zwolnioną, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 tej ustawy. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wówczas nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Budynek biurowy i udział w prawie wieczystego użytkowania gruntów nie były wpisane do ewidencji środków trwałych i nie dokonywano od niego żadnych odpisów amortyzacyjnych, a działalność gospodarcza nie została zlikwidowana. W sierpniu 2008 r. na wniosek podatnika i pozostałych dwóch współwłaścicieli użytkowników wieczystych został dokonany podział wskazanej wyżej nieruchomości zakupionej w roku 1995. Zgodnie z ostateczną decyzją zatwierdzającą projekt podziału, w wyniku podziału jednej działki zabudowanej budynkiem biurowym, powstało 5 działek gruntu, z czego:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right