Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.07.2011, sygn. ILPP1/443-660/11-4/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-660/11-4/MS

Przepisy prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na usługi najmu lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2011 r. (data wpływu 20 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2011 r. (data wpływu 7 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na usługi najmu lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na usługi najmu lokalu mieszkalnego. Wniosek uzupełniono dnia 7 lipca 2011 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Została zawarta umowa najmu lokalu mieszkalnego, położonego w budynku mieszkalnym, między Wnioskodawczynią i jej mężem, jako właścicielami, a firmą zajmującą się podnajmem, na okres trzech lat, po tym okresie przechodzi na czas nieokreślony. Na podstawie zawartej umowy Najemca został upoważniony do korzystania i pobierania pożytków (podnajmu) lokalu. Najemca będzie świadczył usługi zakwaterowania krótkoterminowego (wypoczynkowego) oznaczonego PKWiU 55.23 i zastosuje stawkę podatku VAT 8%. Wnioskodawczyni jest płatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w związku z tym swoją część należności za wynajem mieszkania będzie rozliczać na podstawie faktury VAT, natomiast druga połowa będzie rozliczana przez męża na podstawie rachunku. Według Najemcy umowa między Zainteresowaną i jej mężem a Najemcą wymaga zastosowania stawki 23% jako najem długoterminowy, a on od swoich odbiorców stosuje stawkę 8% jako najem krótkoterminowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00