Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2011, sygn. ILPP2/443-462/11-4/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-462/11-4/BA

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi refakturowanej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 2 marca 2011 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 7 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 20 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu obciążenia za usługi transportowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu obciążenia za usługi transportowe. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu dnia 20 maja 2011 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz brakującą opłatę za wydanie interpretacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywa różne usługi, w tym także transportowe. Sprzedawany towar Zainteresowany wysyła albo transportem nabywcy albo zleca przewóz zawodowemu przewoźnikowi. Umowy między Zainteresowanym a nabywcami towarów z reguły przewidują, iż koszty transportu obciążają sprzedawcę. Jeśli jednak odbiorcy zależy na szybkiej dostawie towaru w mniejszej ilości, niż tonaż jednego samochodu ciężarowego, to wówczas odbiorca pokrywa różnicę w koszcie takiego transportu, jak wynika z niepełnego załadunku. Wnioskodawca jako zlecający przewóz, jest bowiem obciążany za pełen samochód. W takim wypadku różnicę wynikającą ze zbyt małego załadunku pokrywa nabywca towaru, na podstawie refaktury wystawianej przez Wnioskodawcę. Zainteresowany wystawia refakturę niezwłocznie po otrzymaniu faktury od sprzedawcy usługi transportowej. Usługa wykonana przez usługodawcę i usługa wykonana przez Wnioskodawcę (odsprzedaż usługi) są czynnościami (usługami) odrębnymi, choć o tym samym charakterze. W tej sytuacji trudno byłoby przyjąć, że Wnioskodawca wykonuje usługę refakturowania w tym samym momencie kiedy usługodawca wykonuje usługę transportową dla Zainteresowanego. Wnioskodawca musi bowiem najpierw otrzymać fakturę od wykonawcy usługi i dopiero na jej podstawie może w ogóle wystawić refakturę na inny podmiot. Do tego momentu Zainteresowany nie ma tytułu ani żadnej możliwości wystawienia refaktury. Sama czynność refakturowania usług, jakkolwiek nie zdefiniowana w ustawie o VAT, jest wymieniana w jej przepisach (np. art. 30 u. p. t. u ) i przede wszystkim w art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00