Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.04.2011, sygn. ILPP1/443-153/11-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-153/11-2/AK
Czy Wnioskodawca może odliczyć cały podatek VAT z każdej wystawionej faktury dotyczącej zaliczek na zakup opisanego lokalu, które zostały wystawione na Niego i Jego małżonkę, pomimo faktu, że na tej fakturze figuruje wraz z żoną?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 28 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W grudniu 2010 r. na podstawie aktu notarialnego, Wnioskodawca nabył na współwłasność lokal mieszkalny wraz z udziałem związanym z własnością tego lokalu w nieruchomości wspólnej. Nabycie na współwłasność w częściach ułamkowych polegało na tym, że połowę udziałów w tej nieruchomości nabył wraz z małżonką na prawach wspólności ustawowej do majątku wspólnego, natomiast drugą połowę udziałów nabył jego syn wraz z małżonką na prawach wspólności majątkowej - do ich majątku wspólnego. Zgodnie z Umową przedwstępną , Wnioskodawca uiszczał zaliczki na cenę lokalu. W związku z powyższym, tytułem wpłat zaliczkowych na zakup tego lokalu, sprzedawca (developer) wystawił faktury dla każdego nabywcy odpowiednio do posiadanych udziałów. Dla Wnioskodawcy i jego małżonki zostały wystawione faktury, w ten sposób, że jako nabywcy figurowali oboje. Osobne faktury zostały wystawione na syna wraz z małżonką. Na fakturach zaliczkowych podane zostały imiona i nazwiska Wnioskodawcy i jego żony, adres zamieszkania, NIP. Faktury zostały wystawione z 7% stawką VAT. Z uwagi na atrakcyjną lokalizację tego mieszkania Wnioskodawca wraz z synem postanowili przeznaczyć je w całości na cele prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych w formie jednoosobowej. Przedmiotem tych działalności jest wycena nieruchomości. Mieszkanie zostanie zaadoptowane do celów działalności gospodarczej jako pomieszczenie biurowe, w którym będą funkcjonowały dwie firmy Wnioskodawcy i jego syna. Lokal będzie wykorzystywany w połowie na potrzeby firmy Wnioskodawcy, w połowie na potrzeby firmy syna. Zarówno żona Wnioskodawcy jak i żona syna nie prowadzą działalności gospodarczej. Wnioskodawca zaznaczył, że jego podstawowa działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a więc wydatek na zakup lokalu będzie wiązał się z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right