Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2011, sygn. ILPB1/415-287/11-3/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-287/11-3/AO
Czy przychodem podatkowym Wnioskodawcy z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności wobec tej spółki kapitałowej jest nominalna wartość objętych udziałów w spółce, nawet w przypadku, gdy wartość rynkowa obejmowanych udziałów przewyższa ich wartość nominalną?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanego przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 7 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny oraz w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest właścicielem udziałów w spółkach kapitałowych. Posiada wobec tych spółek wierzytelności pożyczkowe z tytułu udzielonych przez Niego spółkom pożyczek (wierzytelności obejmują kwotę główną oraz naliczone od tej kwoty odsetki) - Własne Wierzytelności Pożyczkowe.
Spółki, dłużnicy Wnioskodawcy, nie posiadają obecnie środków pozwalających na spłatę wierzytelności Zainteresowanego. W związku z powyższym, podjęta została decyzja o dokonaniu tzw. konwersji długu na kapitał poprzez dokonanie podwyższenia kapitałów spółek pokrytego wkładem niepieniężnym w postaci wierzytelności przysługujących Wnioskodawcy od spółek. W efekcie Zainteresowany planuje objąć nowe udziały w spółkach i opłacić je wkładami niepieniężnymi w postaci Własnych Wierzytelności Pożyczkowych. Wnioskodawca zakłada przy tym, że część wartości wkładów niepieniężnych przekazana zostanie na pokrycie kapitału zakładowego danej spółki, a pozostała część na pokrycie jej kapitału zapasowego, tzw. agio. Innymi słowy może mieć miejsce sytuacja, w której wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku aportu będzie niższa od nominalnej wartości własnych wierzytelności pożyczkowych wnoszonych na pokrycie wkładu niepieniężnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right