Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2011, sygn. ILPP2/443-455/11-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-455/11-2/MR
Czy planowana sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej, o przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania jako grunty pod zabudowę, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w przypadku, gdy nie jest realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług identyfikowanego dla tej transakcji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2011 r. (data wpływu 4 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, będąc we wspólności małżeńskiej, udzielił wraz z żoną w dniu 21 października 2010 r. pożyczki w kwocie 1.300.000 zł osobie fizycznej. Pożyczka była oprocentowana w wysokości 2% w stosunku miesięcznym i została udzielona na okres trzech miesięcy. W celu zabezpieczenia wierzytelności Wnioskodawcy, pożyczkobiorca przeniósł na rzecz Wnioskodawcy i jego małżonki własność działki gruntowej niezabudowanej o pow. 4,4007 ha. W dniu udzieIenia pożyczki został sporządzony akt notarialny o nazwie Umowa pożyczki oraz przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie. Nabycie nieruchomości zostało dokonane do majątku wspólnego pożyczkodawców. Zgodnie z zapisami ww. umowy Wnioskodawca wraz z małżonką zobowiązał się do powrotnego przeniesienia własności nieruchomości w terminie 7 dni od dokonania spłaty pożyczki. Zapis taki został ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej przez właściwy dla położenia nieruchomości sąd. Strony umowy ustaliły również, że w przypadku upływu terminu do spłaty pożyczki nie zostanie ona spłacona, pożyczkobiorca wyraża zgodę na wykreślenie wzmianki o zwrotnym przeniesieniu prawa własności nieruchomości. Pożyczka nie została spłacona, w związku z tym Wnioskodawca podjął stosowne kroki mające na celu wykreślenie z działu III księgi wieczystej opisanej wyżej wzmianki. W efekcie, Wnioskodawca stanie sie wraz z małżonką właścicielem nieruchomości, która nie będzie obciążona żadnymi prawami osób trzecich.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right