Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2011, sygn. ILPP1/443-143/11-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-143/11-2/AK
Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług w zakresie badań klinicznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala, przedstawione we wniosku z dnia - brak daty (data wpływu 27 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług w zakresie badań klinicznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług w zakresie badań klinicznych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Szpital w ramach działalności statutowej realizuje badania kliniczne, zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne i aktów wykonawczych, a w szczególności rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie szczególnych wymagań Dobrej Praktyki Klinicznej oraz pozostałych przepisów regulujących działalność zakładów opieki zdrowotnej, to jest ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej w zakresie realizacji zadań dydaktycznych i badawczych. Przeprowadzane badania kliniczne są usługą obejmującą część stricte medyczną, to jest opiekę medyczną służącą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i przywracaniu zdrowia oraz część techniczną w postaci wyodrębnienia pomieszczeń, archiwizacji dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami prawa, opieki farmaceutycznej polegającej na ewidencji, przechowywaniu i przygotowaniu dostarczonych próbek leków, nadzoru merytorycznego nad sporządzaną dokumentacją medyczną, pracy personelu medycznego itp. Realizacja wszystkich czynności jest niezbędna do wykonania podstawowego celu zawartej trójstronnej umowy o przeprowadzenie badania klinicznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right