Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2011, sygn. IBPP3/443-896/10/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-896/10/DG
Czy opisany wyżej samochód ciężarowy podlega obciążeniu podatkiem akcyzowym dotyczącym samochodów osobowych?
Czy Wnioskodawca odpowiada finansowo możliwością obciążenia podatkiem akcyzowym wstecznie w przypadku kiedy nabywca po zarejestrowaniu dokona zmian w pojeździe przystosowujących go do przewozu większej ilości osób?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2010r. (data wpływu 22 listopada 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym wewnątrzwspólnotowego nabycia i sprzedaży na terytorium kraju samochodu ciężarowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 listopada 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym wewnątrzwspólnotowego nabycia i sprzedaży na terytorium kraju samochodu ciężarowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego u dealera licencjonowanego danej marki, samochodu ciężarowego, celem dalszej odsprzedaży wyłącznie osobie prowadzącej działalność gospodarczą i będącej płatnikiem podatku. Samochód ten opuścił fabrykę jako samochód osobowy i został przebudowany przez (na wniosek) licencjonowanego dealera danej marki jako przedstawiciela producenta na samochód ciężarowy 2 miejscowy van. Z opisanego samochodu wymontowano fotele pozostawiając tylko fotel kierowcy i pasażera obok kierowcy, zdemontowano elementy bezpieczeństwa w postaci pasów bezpieczeństwa oraz poduszek powietrznych przeznaczonych dla pasażerów z wyjątkiem kierowcy i pasażera obok. Miejsca po wymontowanych elementach wyposażenia wnętrza opisanych powyżej zostały zabezpieczone pokrywami stalowymi. Zamontowano ścianę oddzielającą część pasażerską od towarowej w sposób trwały (nitowana do sufitu oraz przykręcona do podłogi). Zamontowano okratowanie boczne osłaniające szyby w drzwiach tylnych oraz panelach bocznych w części towarowej. Zamontowano podłogę stałą (z blachy lub sklejki), którą pokryto wykładziną antypoślizgową. Z części towarowej usunięto popielniczki oraz elementy umożliwiające opuszczanie szyb w części towarowej. Pozostały natomiast elementy tapicerek po bokach oraz suficie pojazdu w części towarowej oraz oświetlenie przydatne przy załadunku i segregacji towaru. Samochód został zarejestrowany przez licencjonowanego dealera na siebie jako samochód LKW (ciężarowy) Van, N1, 2 miejscowy o ładowności powyżej 500kg. Wydane zostały stosowne dowody rejestracyjne cz. 1 i cz.2 będące odpowiednikiem polskiego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Wyżej opisany pojazd posiada przestrzeń do przewozu towarów dłuższą od połowy rozstawu osi. Pojazd ten został zakupiony przez Wnioskodawcę na fakturze za kwotę netto od licencjonowanego dealera który dokonał zmian/przebudowy oraz pierwszej rejestracji czyli dopuszczenia do ruchu, w oparciu o stosowne obowiązujące we wspólnocie europejskiej. Na fakturze zakupu widnieją stosowne zapisy iż przedmiotem sprzedaży jest pojazd ciężarowy LKW, 2 miejscowy, VAN. W takiej, niezmienionej postaci samochód przeszedł w Polsce pierwsze badania w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów z których również wynika iż jest to pojazd ciężarowy 2 miejscowy VAN. Pojazd przeszedł również Dodatkowe badania Techniczne potwierdzające spełnienie wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 (jeden) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami. Samochód został następnie sprzedany na fakturę VAT, bez wprowadzenia w nim żadnych zmian i zarejestrowany przez podmiot gospodarczy będący płatnikiem podatku VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right