Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.03.2011, sygn. IBPBI/2/423-1837/10/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1837/10/PK

uznania za koszt uzyskania przychodu różnice kursowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2010r. (data wpływu do tut. BKIP 13 grudnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodu różnic w kursach powstałych na kwotach podatku od wartości dodanej wynikających z wystawionych oraz otrzymanych faktur VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodu ujemnych różnic w kursach powstałych na kwotach podatku od wartości dodanej wynikających z wystawionych oraz otrzymanych faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Polska Spółka będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, jest równocześnie zarejestrowana w Niemczech jako podatnik VAT. Jako podatnik VAT zarejestrowany w Niemczech, w odniesieniu do transakcji podlegających opodatkowaniu w Niemczech, jest zobowiązana do wystawiania faktur VAT stosownie do treści prawa niemieckiego, w których wykazany jest podatek VAT na podstawie przepisów prawa niemieckiego. Faktury te są wystawiane w Euro. Z uwagi na polskie przepisy ustawy o rachunkowości oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwota wynikająca z tych faktur wyrażona w Euro przeliczona powinna być na złote polskie. Wobec okoliczności, że zazwyczaj pomiędzy kursem z dnia wystawienia faktury a kursem z dnia zapłaty występują różnice, zatem powstają różnice kursowe zaliczane do finansowych kosztów lub przychodów. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku faktur dokumentujących zakupy dokonane na terytorium RFN, czyli faktur z niemieckim naliczonym podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00