Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2011, sygn. IBPBII/1/436-266/10/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-266/10/MCZ

Czy umowa zawarta w formie pisemnej - zwolnienia dłużnika z długu przyjmie formę darowizny, oraz czy z tego tytułu obdarowana będzie zwolniona z podatku od darowizny?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2010r. (data wpływu do tut. Biura 15 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwolnienia dłużnika z długu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 września 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwolnienia dłużnika z długu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zawarła z obecnym mężem, przed ślubem, umowę pożyczki na zakup mieszkania. Kwota pożyczki została przekazana na jej konto bankowe. Od zawartej umowy został zapłacony podatek od czynności cywilno-prawnych. Obecnie strony umowy - małżonkowie planują zmienić umowę pożyczki na umowę o zwolnienie z długu pod tytułem darnym - umowę darowizny w formie pisemnej na podstawie art. 508 Kodeksu cywilnego. Umowa ta będzie obejmować kwotę udzielonej pożyczki. Małżonkowie wspólnie zamieszkują zakupione mieszkanie. Wnioskodawczyni przed ślubem ustanowiła notarialnie czasową służebność pożyczkodawcy polegającą na prawie do korzystania z całego zakupionego lokalu. Małżonek planuje zwolnienie żony z długu tytułem darnym, zaś żona ustanowienie dożywotnej nieodpłatnej służebności polegającej na prawie do korzystania z całego lokalu. Małżonkowie mają rozdzielność majątkową ustanowioną notarialnie przed zawarciem związku małżeńskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00