Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2011, sygn. IBPBI/2/423-1397/10/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1397/10/BG
w zakresie ustalenia czy wypłata pieniężna lub świadczenie w naturze na rzecz Spółki wynikające z częściowego wycofania przez Spółkę wkładu będą podlegać opodatkowaniu podatkiem CIT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 08 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy wypłata pieniężna lub świadczenie w naturze na rzecz Spółki wynikające z częściowego wycofania przez Spółkę wkładu będą podlegać opodatkowaniu podatkiem CIT (pytanie oznaczone we wniosku jako lit. b ) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 października 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy wypłata pieniężna lub świadczenie w naturze na rzecz Spółki wynikające z częściowego wycofania przez Spółkę wkładu będą podlegać opodatkowaniu podatkiem CIT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest właścicielem wytworzonych we własnym zakresie, zarejestrowanych przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej i objętych ochroną znaków towarowych.
Spółka zamierza założyć zagraniczną spółkę osobową z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej, której powierzone zostanie m.in. zarządzanie własnością intelektualną Spółki (SpK"). Forma prawna SpK będzie odpowiednikiem spółki komandytowej w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH"). Spółka pełnić będzie w SpK rolę komandytariusza uprawnionego do większościowego udziału w zysku. Komplementariuszem będzie zagraniczna spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium tego samego kraju, w którym mieścić się będzie siedziba SpK.