Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2011, sygn. ITPP1/443-1401/11/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1401/11/DM

Skutki podatkowe korekty deklaracji kwartalnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2011 r. (data wpływu 13 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych korekty deklaracji kwartalnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych korekty deklaracji kwartalnej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ma zamiar rozpocząć rozliczanie podatku od towarów i usług w okresach kwartalnych, zgodnie z art. 99 ust. 3 oraz art. 103 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wyliczając wysokość zaliczki za pierwszy i drugi miesiąc kwartału, Wnioskodawca będzie przyjmował wysokość należnego zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał, z wyjątkiem pierwszego kwartału po zmianie okresu rozliczenia, w którym to dla potrzeb ustalenia wysokości zaliczki przyjmie wysokość należnego zobowiązania podatkowego, odpowiednio, za pierwszy lub za drugi miesiąc ostatniego kwartału rozliczanego za okresy miesięczne. Mimo dokładania szczególnej staranności, by wypełniać rzetelnie obowiązki wynikające z prawa podatkowego, Wnioskodawca nie może wykluczyć sytuacji, w wyniku których mógłby być zmuszony do złożenia korekty deklaracji stanowiącej podstawę wyliczenia wysokości zaliczki. W takiej sytuacji, mogłaby ulec zmianie kwota zobowiązania podatkowego należnego za dany okres, zarówno w górę (zwiększenie zobowiązania podatkowego), jak i w dół (zmniejszenie zobowiązania podatkowego). W konsekwencji wysokość zaliczki wyliczonej w oparciu o skorygowaną deklarację mogłaby być inna niż wysokość zaliczki wyliczonej w oparciu o deklarację przed korektą. Mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie korekta deklaracji złożona byłaby zarówno przed dokonaniem wpłaty zaliczki wyliczonej w oparciu o korygowaną deklarację, jak i po odprowadzeniu zaliczki do budżetu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00