Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2011, sygn. ITPP1/443-1279/11/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1279/11/DM

Zakres prawa do odliczenia podatku w związku z otrzymaniem faktury korygującej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011 r. (data wpływu 15 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z otrzymaniem faktury korygującej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z otrzymaniem faktury korygującej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 11 sierpnia 2011 r. Spółka na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego zakupiła nieruchomość, w skład której weszły: grunty, budynki i budowle oraz wyposażenie. Następnie w dniu 17 sierpnia 2011 r. do Spółki wpłynęła faktura VAT dokumentująca zawartą transakcję. Na niniejszej fakturze błędnie wskazano dane nabywcy (błąd w adresie oraz numerze NIP nabywcy). Błędna faktura omyłkowo nie została odesłana do kontrahenta, lecz została przyjęta przez Spółkę. Jednocześnie w dniu 25 sierpnia 2011 r. sprzedający wystawił fakturę korygującą, na której dane nabywcy określono w sposób prawidłowy. Spółka w piśmie z dnia 1 września 2011 r. wystąpiła do sprzedającego o ponowne i poprawne wystawienie dokumentu korygującego z uwagi na fakt, iż zarówno na fakturze pierwotnej, jak i na dokumencie korygującym sprzedaż gruntu oraz budynków i budowli wykazano w odrębnych pozycjach, co jest niezgodne z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto na fakturze korygującej w danych nabywcy umieszczono prawidłowe dane Spółki, zamiast danych podmiotu który został wskazany pierwotnie na dokumencie błędnym (korekta zerująca błędny dokument powinna zawierać takie same dane nabywcy jak dokument korygowany). W ślad za tak wystawioną korektą powinna zostać wystawiona prawidłowa faktura sprzedaży. Łącznie z pismem do sprzedającego Spółka zwróciła błędnie wystawioną fakturę korygującą oraz załączyła interpretację indywidualną znak IPPP1-443-4560/08-4/MP z dnia 27 października 2008 r., w której w stanie faktycznym odpowiadającym zaistniałej sytuacji z udziałem Spółki wnioskujący uzyskał odpowiedź, iż korekta błędnych danych nabywcy na fakturze powinna być przeprowadzona w taki sposób, o jaki wnioskuje Spółka, łącznie z koniecznością posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej w celu zmniejszenia kwoty podatku należnego od sprzedającego wynikającego z błędnie wystawionego dokumentu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00