Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2011, sygn. ITPP2/443-1429/11/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1429/11/RS

Zakres miejsca świadczenia i opodatkowania usług spedycji międzynarodowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2011 r. (data wpływu 10 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług spedycji międzynarodowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług spedycji międzynarodowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prawa handlowego (podatnik podatku od towarów i usług) świadczy usługi na podstawie umów spedycji uregulowanych w art. 794 i następnych Kodeksu cywilnego. Stosuje Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne, a usługi oznacza symbolem PKWiU z 2008 r. 52.29.12.0 pozostałe usługi spedycji towarów. Prowadząc działalność gospodarczą działa w imieniu własnym, lecz na rzecz osób trzecich, zlecając wykonanie usługi spedycji. Zleceniodawcami są podatnicy krajowi, z Unii Europejskiej oraz krajów trzecich. Spółka wykonuje wyłącznie czynności logistyczne, zlecając wybranym przez siebie podwykonawcom realizację poszczególnych czynności składających się na świadczenie usług spedycji, gdyż nie posiada własnej bazy transportowej, przeładunkowej i składowej. Nie refakturuje poszczególnych zakupionych usług, lecz stosuje własne cenniki i stawki umowne za całą usługę spedycji. Stawki te zależą od wielkości i częstotliwości zleceń, nakładu pracy logistycznej, terminów płatności i polityki akwizycyjnej. Usługa na fakturze jest określona jako usługa spedycji w eksporcie lub w imporcie, z wyszczególnieniem dodatkowych elementów objętych usługą, jeżeli takie jest życzenie zleceniodawcy. W przypadku, gdy na podstawie przepisów rozdziału 3 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia jest terytorium kraju, poszczególne czynności wchodzące w skład usługi mogą być opodatkowane różnymi stawkami podatku (23% lub 0%). Generalnie, usługi spedycji międzynarodowej korzystają na podstawie art. 83 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy, ze stawki 0%, z wyłączeniem tych czynności, które nie spełniają wymogu określonego w ust. 1 pkt 20 powyższego artykułu. Wówczas zastosowanie ma stawka 23%. W przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Podatnikiem, dla celów określenia miejsca świadczenia usług, jest podmiot, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 lipca 2011 r. art. 28f ust. 1a ustawy, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego jest terytorium kraju, o ile transport w całości jest wykonany na terytorium kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00