Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2011, sygn. ITPB1/415900/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415900/11/MR
Czy w przypadku umorzenia udziałów/akcji Spółki cypryjskiej nabytych w drodze darowizny uzyskany przychód z tytułu wypłaconego wynagrodzenia może zostać pomniejszony o koszt w wysokości rynkowej wartości umorzonych udziałów/akcji z dnia darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 25 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia za wynagrodzeniem udziałów / akcji w spółce kapitałowej prawa cypryjskiego nabytych w drodze darowizny (tzw. umorzenie przymusowe lub automatyczne):
- w części dotyczącej zastosowania właściwej metody eliminacji podwójnego opodatkowania, w sytuacji gdy prawo cypryjskie zrównuje dochód z umorzenia udziałów / akcji z wpływami z akcji jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia za wynagrodzeniem udziałów / akcji w spółce kapitałowej prawa cypryjskiego nabytych w drodze darowizny (tzw. umorzenie przymusowe lub automatyczne).
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, obywatelem polskim, który ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (tzn. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Wobec powyższego jest zobowiązany do rozliczania się w Polsce z całości dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym, włączając dochody uzyskane poza granicami Polski. W przypadku tych ostatnich dochodów, rozliczenie nastąpi z uwzględnieniem postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę darowizny, na mocy której otrzyma udziały/akcje w spółce zarejestrowanej w Republice Cypru (dalej Spółka cypryjska"). Spółka cypryjska jest spółką kapitałową prawa cypryjskiego, która stanowi odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego (Private Company Limited by Shares). Spółka cypryjska ma siedzibę i zarząd w Republice Cypru, tam też uznawana jest za rezydenta podatkowego i podlega tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku, których stroną jest Cypr. Bezpośrednio na wartość majątku Spółki cypryjskiej nie składa się nieruchomość, gdyż Spółka cypryjska nie jest właścicielem żadnej nieruchomości. Tym samym, udział wartości nieruchomości w majątku Spółki cypryjskiej wynosi 0%. Pośrednio i w szerokim rozumieniu wartości majątku Spółki cypryjskiej" na wartość tę będą składały się nieruchomości, gdyż Spółka cypryjska będzie właścicielem udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest właścicielem nieruchomości. Przy tak rozumianym majątku Spółki cypryjskiej, udział wartości nieruchomości w majątku Spółki cypryjskiej nie wynosi co najmniej 50% wartości majątku Spółki cypryjskiej (wynosi dużo mniej). W umowie darowizny wartość udziałów/akcji zostanie określona w wysokości ich wartości rynkowej, a Wnioskodawca zgłosi nabycie praw majątkowych właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. W przyszłości istnieje możliwość, iż przedmiotowe udziały/akcje zostaną umorzone w wyniku umorzenia automatycznego albo przymusowego za wynagrodzeniem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right