Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2011, sygn. ITPP1/443-1130/11/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1130/11/AJ

Czy w świetle obowiązujących przepisów MOPS należy rejestrować przy zastosowaniu kasy rejestrującej wpływy z tytułu odpłatności wnoszone przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w kasie Ośrodka?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2011 r. (data wpływu 14 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 10 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 10 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W złożonym wniosku i uzupełnieniu do niego przedstawiono następujący stan faktyczny.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pobiera opłatę od osób korzystających z pomocy społecznej, nieprowadzących działalności gospodarczej, m.in. za usługi opiekuńcze, wyżywienie oraz pobyt w środowiskowym domu pomocy społecznej. Ww. osoby otrzymują pomoc społeczną na podstawie decyzji imiennych wystawionych przez MOPS o jej przyznaniu i wysokości dokonywania opłat. Wysokość opłat uzależniona jest od sytuacji dochodowej klienta. Osoby korzystające z ww. form pomocy społecznej dokonują zapłaty w kasie Ośrodka bądź na rachunek bankowy. Opłata ta stanowi dochód jednostki i odprowadzana jest na rachunek bankowy jednostki nadrzędnej Urząd Miasta. MOPS nie dokonuje sprzedaży usług, a jedynie pobiera opłatę, która stanowi dochód jednostki, podlegający odprowadzeniu do jednostki nadrzędnej. Ze złożonego uzupełnienia wynika, iż kwota obrotu z tytułu świadczonych usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej w 2010 r. oraz w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r. przekroczyła 40.000 zł. Świadczone przez Ośrodek usługi są sklasyfikowane według PKWiU w sekcji Q usługi w zakresie opieki zdrowotnej i opieki społecznej, dział 88, symbol 8899 pozostałe usługi pomocy społecznej bez zakwaterowania, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Z ewidencji dowodów dokumentujących transakcje zapłaty za czynności wykonywane przez Ośrodek wynika, jakiego rodzaju wpłaty dotyczy transakcja, imię i nazwisko wpłacającego oraz adres (występują przypadki kiedy wpłacający na rachunek bankowy, jak również w kasie nie podają adresu). MOPS prowadzi szczegółową ewidencją dowodów zapłaty osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. MOPS nie wystawia faktur za świadczone usługi. Na okoliczność świadczenia dokonywanego przez MOPS wystawiane są decyzje, na których zawarte są imię i nazwisko, adres. Liczba dokonanych operacji świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w poprzednim roku wyniosła ok. 300. MOPS przez dniem 1 stycznia 2011 r. nie rozpoczął prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00