Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2011, sygn. ITPP1/443-1145/11/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1145/11/BK

Czy od sprzedaży opisanego terenu, posiadającego warunki zabudowy jest Pan wraz z żoną zobowiązany odprowadzić podatek VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu 17 sierpnia 2011 r.) uzupełnionym w dniu 4 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Będąc we wspólności majątkowej (z żoną) w dniu 30 lipca 1998 r. zakupił Pan wraz z drugim małżeństwem udział ½ nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym murowanym, stodołą drewnianą i chlewem kamiennym o łącznej powierzchni 11ha 2632 m. Zgodnie z aktem notarialnym zakupiony teren stanowił grunty orne, rolne zabudowane, łąki, pastwiska trwałe oraz nieużytki. Nieruchomość tą (działka 93/2) zakupił Pan z zamiarem wybudowania na niej nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego na ½ udziału, w celu zamieszkania w nim. Ostateczną decyzją Wójta Gminy wydaną 10 lutego 2011 r. działka 93/2 została podzielona na mniejsze działki z planem zagospodarowania. W związku z tym część zakupionego gruntu w dniu 31 marca 2011 r. została sprzedana dwoma aktami notarialnymi za łączną kwotę 44.300,00 zł, z czego na Pana małżeństwo przypadło 22.150,00 zł (na każdego po 11.075,00zł). Przedmiotowej działki do dnia sprzedaży nie zabudowano. Zgodnie z wydanym planem zagospodarowania w dniu sprzedaży zbywane działki stanowiły: teren przeznaczony na drogę wewnętrzną, teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, teren przeznaczony pod zabudowę rekreacji indywidualnej letniskowej, teren sportowo-rekreacyjny. Opisany stan prawny działek w dniu sprzedaży nie uległ zmianie. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w raz z żoną w formie spółki cywilnej w zakresie sprzedaży artykułów przemysłowych, w tym odzieży i artykułów dziecinnych. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT, a w zakresie prowadzonej działalności nie mieści się zakup i odsprzedaż nieruchomości. Ponadto uzyskuje Pan dochody z tytułu najmu lokalu użytkowego. Jak wskazano w uzupełnieniu do wniosku w przeszłości nie nabywał i zbywał Pan jakichkolwiek nieruchomości, a tym samym nie dokonywał rejestracji jako podatnik VAT czynny od tych transakcji. Przedmiotowy grunt wykorzystywany był do działalności rolniczej polegającej na produkcji roślin. Po podziale działki były oferowane na rynku nieruchomości pocztą pantoflową. Nieruchomość ta została podzielona na 52 działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00