Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2011, sygn. ITPB1/415-793/11/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-793/11/BM

Czy otrzymane odszkodowanie wraz z odsetkami za zwłokę jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2011 r. (data wpływu 29 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania wraz z odsetkami - jest prawidłowe.

295881

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania wraz z odsetkami.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pozwem skierowanym do Sądu przeciwko "N." S.A. Wnioskodawca wniósł o zasądzenie na Jego rzecz odszkodowania wraz z odsetkami za zwłokę. Uzasadniając swoje żądanie wskazał, że na działkach gruntu, których jest właścicielem i na których prowadzi gospodarstwo rolne, posadowione są słupy energetyczne. Słupy te powodują powstanie nieużytków rolnych oraz utrudniają wykorzystywanie nieruchomości na cele rolne. Jako podstawę prawną pozwu wskazał art. 415 kc, podnosząc że pozwany dopuścił się czynu niedozwolonego względem Wnioskodawcy poprzez posadowienie na gruntach stanowiących Jego własność słupów energetycznych oraz ich ciągłą i nieprzerwaną eksploatację. Wyrokiem Sądu zasądzono na rzecz Wnioskodawcy kwotę pieniężną, na którą składają się następujące składniki: nadpłacony podatek rolny od powierzchni nieużytków, straty związane z utrudnieniami w pracach polowych, koszty ręcznego obkaszania przy słupach, koszt zasiewów niszczonych wskutek konieczności dojazdu pracowników pozwanego do słupów celem konserwacji i usuwania awarii, utracone płatności obszarowe i płatność cukrową oraz utracony dochód rolniczy. Sąd podzielił stanowisko Wnioskodawcy, że ingerencja w prawo własności bez posiadanego ku temu tytułu, może być rozpatrywana w kategorii czynu niedozwolonego i uzasadniona jest odpowiedzialność pozwanego za szkodę poniesioną wskutek tego przez właściciela gruntu na mocy art. 415 kc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00