Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2011, sygn. ITPP1/443-962a/11/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-962a/11/MN

Czy Wspólnota prawidłowo wystawia faktury VAT i rachunki dla właścicieli lokali użytkowych i osoby obcej (osoby, która nie jest członkiem Wspólnoty) i czy prawidłowo rozlicza VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2011 r. (data wpływu 11 lipca 2011 r.) uzupełnionym w dniu 20 września 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności dokonywanych przez Wspólnotę Mieszkaniową oraz prawa do odliczenia podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 20 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. opodatkowania czynności dokonywanych przez Wspólnotę Mieszkaniową oraz prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W skład Wspólnoty Mieszkaniowej wchodzą 43 lokale mieszkalne wykupione przez lokatorów, 1 lokal mieszkalny, który stanowi własność urzędu miasta oraz 4 lokale użytkowe wykupione przez właścicieli prowadzących w nich działalność gospodarczą i 1 lokal użytkowy stanowiący własność urzędu miasta. Wszyscy właściciele ponoszą koszty w tej samej wysokości. Wspólnota prowadzi księgi rachunkowe. Właściciele lokali mieszkalnych pokrywają wszystkie koszty zaliczkowo. Na koniec roku dokonywane jest rozliczenie. Właściciele lokali użytkowych pokrywają rzeczywiste koszty, rozliczane z bieżących faktur, a koszty zarządu i remontowe zaliczkowo. Wyjaśniono, iż rzeczywiste koszty właścicieli lokali użytkowych to: wartość centralnego ogrzewania wykazana w fakturze podzielona przez ogólnie m całego budynku, wynik stanowi cenę 1m, następnie otrzymany wynik mnożony jest przez m każdego lokalu użytkowego. W ten sposób lokale użytkowe mają zróżnicowane stawki w każdym miesiącu, w sezonie grzewczym większe, w sezonie letnim, mniejsze rozliczani są na bieżąco. W odniesieniu do lokali mieszkalnych pobierane są należności za centralne ogrzewanie w całym roku jednakowe i na koniec roku rozliczane. Koszty ciepłej i zimnej wody lokali użytkowych rozlicza się miesięcznie z odczytów liczników, natomiast w odniesieniu do lokali mieszkalnych pobierane są należności w wysokościach prognozowanych, a na koniec roku rozliczenie następuje na podstawie odczytów z liczników. Wszyscy właściciele (członkowie lokali mieszkalnych, jak i użytkowych płacą koszty zarządu i na cele remontowe od m, tzw. zaliczki ustalone w drodze uchwały Wspólnoty. Z tych wpłat pokrywane są koszty wspólne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00