Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2011, sygn. ITPP1/443-894/11/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-894/11/BK

stawka podatku właściwa dla wytworzenia i dostawy książek oraz sposobu ich dokumentowania

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.) uzupełnionym, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek oraz sposobu ich dokumentowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek oraz sposobu ich dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na drukowaniu książek, broszur, czasopism posiadających symbol ISBN lub ISSN. Czynności te wykonywane są na zlecenie wydawców lub innych przedsiębiorców. Wytworzenie danego produktu następuje zawsze przy użyciu materiałów własnych drukarni (papier, farby, kleje, tusz, kartony itp.), przy czym czasem podmiot zamawiający wykonanie danego towaru przekazuje drukarni np. zapisane na płycie CD zdjęcia cyfrowe, które mają być wykorzystywane w katalogu czy albumie. Czynności te wykonywane są na maszynach z materiałów własnych drukarni. Towary te mieszczą się w grupowaniu PKWiU z 2008 r. 58.11.1. Nie jest Pan wydawcą, nie ma prawa swobodnego dysponowania wydrukowanym nakładem, nie jest również właścicielem numerów ISBN nadanym poszczególnym tytułom przez Bibliotekę Narodową. Nie posiada również praw autorskich do drukowanych przez siebie książek, w związku z powyższym do tej pory uznawał, że świadczy usługi drukowania książek z ISBN i stosował na fakturach sprzedaży stawkę VAT do końca 2010 r. 22%, a od 2011 r. stawkę 23% oraz rozliczał je zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. Klienci odmawiają przyjmowania faktur z 23 % stawką podatku, uważając, iż stawką właściwą jest stawka 5%, stosowana przez inne drukarnie, które fakturują sprzedaż książek z ISBN (a nie usługi drukowania książek z ISBN). Drukarnie te wprowadzają jedynie obowiązek umieszczenia w zamówieniach następującej klauzuli: Od momentu wydania nakładu wydawcy lub wskazanej przez niego osobie na wydawcę przechodzi prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel. Dotychczasowe stosowanie stawki 23% i traktowanie sprzedaży jako usługi drukowania książek z ISBN powoduje, że drukarnia traci klientów na rzecz drukarni, które stosują stawkę 5% na ww. usługi. Stawarza to niekorzystne warunki rynkowe. Chciałby Pan fakturować sprzedaż książek z ISBN przy zastosowaniu stawki 5%. Przedmiotem zapytania są książki objęte PKWiU z 2008 r. 58.11.1 posiadające ISBN zlecającego na druk zgodnie z zamówieniem zleceniodawcy z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) nut, map i ulotek oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00