Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2011, sygn. ITPP2/443-663a/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-663a/11/AD

Czy wystawione przez żonę na rzecz Pana faktury VAT, dokumentujące odpłatny najem przez Pana powierzchni biurowej i przedszkolnej będą mogły być zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, a u małżonki do przychodów podatkowych na zasadach ogólnych określonych ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 28 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Planuje Pan rozpoczęcie działalności gospodarczej, w zakresie innym niż Pana żona, która obecnie prowadzi działalność gospodarczą. Małżonkowie są objęci wspólnością ustawową. Pana żona, otrzymała od rodziców środki pieniężne w formie darowizny, do majątku odrębnego i rozpoczęła budowę (również jako majątek odrębny) budynku użytkowego, przystosowanego do prowadzenia przedszkola oraz na działalność biurową. Po wybudowaniu budynku żona przeniesie do niego siedzibę prowadzonego przedsiębiorstwa, a pozostałą część budynku, w tym przystosowaną do prowadzenia przedszkola, będzie udostępniała innym użytkownikom na podstawie odpłatnej umowy dzierżawy. Do wynajmowanej części budynku zamierza przenieść swoje przedsiębiorstwo również Pan, gdyż planuje rozpocząć prowadzenie przedszkola. Z uwagi na istniejący pomiędzy Panem i żoną ustawowy majątkowy ustrój małżeński i brak precyzyjnego uregulowania powyższych kwestii w prawie podatkowym, ma Pan wątpliwości co do opodatkowania planowanych transakcji pomiędzy Panem a żoną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00