Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2011, sygn. ITPB3/423-304/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-304/11/PS

W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów długu celnego przez Agencję Celną (przedstawiciel bezpośredni).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów długu celnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów długu celnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Spółki jest dokonywanie zgłoszeń celnych w procedurach celnych na terenie kraju oraz oferowanie możliwości zabezpieczenia kwot należności celno -podatkowych (Spółka posiada zabezpieczenia importowe i tranzytowe). Na mocy umowy o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel udzielił Spółce gwarancji ubezpieczeniowej. Gwarancja ta stanowi generalne zabezpieczenie, określone w art. 191 wspólnotowego kodeksu celnego, czyli zabezpieczenie dla wielu operacji, dla których powstał lub może powstać dług celny. Beneficjentem gwarancji są dyrektorowie izb celnych oraz podlegli im naczelnicy urzędów celnych. Zgodnie z gwarancją ubezpieczeniową dłużnikiem jest osoba składająca zabezpieczenie, działająca jako przedstawiciel pośredni lub osoby, w których imieniu i na rzecz których osoba składająca zabezpieczenie działa jako przedstawiciel bezpośredni. Ubezpieczyciel zobowiązuje się, na każde wezwanie beneficjenta zapłacić wszelkie kwoty wynikające z powstałych długów celnych, podatków i innych opłat w sprawach celnych i odsetek, do uiszczenia których zobowiązany byłby dłużnik. Zgodnie z umową o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej, zabezpieczeniem spłaty należności ubezpieczyciela jest weksel własny in blanco z wystawienia Spółki wraz z deklaracją wekslową, poręczony przez T. Sp. z o. o. oraz C. Sp. z o. o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00