Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2011, sygn. ITPB1/415-612/11/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-612/11/IG
1. Jak należy ustalić dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości i jaką zastosować stawkę podatku?
2. Czy dochodem będzie wartość sprzedaży pomniejszona o wartość zakupu figurującą w ewidencji środków trwałych, czy też dochodem będzie wartość sprzedaży pomniejszona o wartość określoną przez rzeczoznawcę majątkowego?
3. Czy dochód ze sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2011 r. (data wpływu 7 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 2 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi od 20 lipca 1991 roku. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowana jest 19% podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W 1999 roku Wnioskodawczyni zakupiła budynek używany do działalności gospodarczej. Od momentu zakupu ponosiła nakłady inwestycyjne na adaptację budynku na potrzeby działalności gospodarczej. W 2001 roku wprowadziła budynek do ewidencji środków trwałych w wartości wynikającej z zakupu powiększonej o wartość udokumentowanych nakładów inwestycyjnych. Od tak ustalonej wartości nieruchomości dokonywała odpisów amortyzacyjnych. Modernizacja budynku dokonywana była w większości sposobem gospodarczym dlatego wartość księgowa nieruchomości znacznie odbiegała od wartości rynkowej nieruchomości. W związku z powyższym Wnioskodawczyni zleciła rzeczoznawcy majątkowemu wycenę przedmiotowego budynku według stanu na dzień 31 grudnia 2009 roku, która to wycena była znacznie wyższa od wartości księgowej nieruchomości. W uzupełnieniu wniosku podano, iż przedmiotowy budynek jest budynkiem niemieszkalnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right