Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2011, sygn. ITPB3/423-230b/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-230b/11/PS

W zakresie konieczności zastosowania kursu średniego NBP zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy w celu obliczenia podatkowych różnic kursowych w sytuacji wpływu i wypływu środków z rachunku walutowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2011 r. (data wpływu 11 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie konieczności zastosowania kursu średniego NBP zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy w celu obliczenia podatkowych różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie konieczności zastosowania kursu średniego NBP zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy w celu obliczenia podatkowych różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest właścicielem rachunku walutowego, na którym księgowane są wpływy od kontrahentów zagranicznych oraz krajowych z tytułu należności wyrażonych w euro. Za jego pośrednictwem Wnioskodawca dokonuje również spłaty swoich zobowiązań w walucie obcej. Z tytułu powyższych operacji powstają różnice kursowe. Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Rozchód waluty spółka wycenia po kursie historycznym (kursie, po jakim waluty te wyceniono w momencie wpływu na rachunek walutowy) przy zastosowaniu metody fifo. Wątpliwość budzi pojęcie "kursu faktycznie zastosowanego", o którym mowa w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, służącego do przeliczania wpływów na rachunek walutowy i w konsekwencji do obliczania różnic kursowych. Spółka stosuje jako kurs faktycznie zastosowany kurs kupna banku obsługującego Wnioskodawcę. W związku z tym, że bank ogłasza kilka tabel dziennie z kursami kupna i sprzedaży spółka przyjmuje do obliczeń tabele z godziny 12.00 (zawsze pierwsza tabela po godzinie 12.00) i konsekwentnie stosuje ją przy każdej operacji wpływu waluty na konto. Powyższe Spółka uregulowała odpowiednim zapisem w polityce rachunkowości i stosuje w sposób ciągły. Wnioskodawca zaznacza, że zdarza się, że kurs kupna banku jest niższy o więcej niż pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty. Spółka nadmienia, że nie wiążą ją z bankiem żadne inne umowy dotyczące wysokości kursu kupna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00