Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2011, sygn. ITPP2/443-448/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-448/11/AD

Dotyczy zwolnienia od podatku dostawy lokalu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu oraz obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego związanego z nakładami poniesionymi w 2004 r. i nabyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 7 czerwca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokalu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu oraz obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego związanego z nakładami poniesionymi w 2004 r. i nabyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 7 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokalu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu oraz obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego związanego z nakładami poniesionymi w 2004 r. i nabyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą z zakresu handlu oraz najmu posiadanych nieruchomości opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem od towarów i usług. W grudniu 2003 r., na podstawie aktu notarialnego, nabyła od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego o powierzchni użytkowej 299,80 m, który wprowadzony został do ewidencji środków trwałych w tym miesiącu. Spółdzielnia dokonała sprzedaży powyższej nieruchomości korzystając ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (budynek został oddany do użytkowania w 1981 r.). Spółka nie odliczyła podatku od towarów i usług. W miesiącu lutym 2004 r. lokal został ulepszony, a nakłady na ulepszenie zwiększyły wartość środka trwałego, nie przekroczyły 30% jego wartości. Podatek od towarów i usług od dokonanego ulepszenia został odliczony w styczniu i lutym 2004 r. W 2008 r. zostało nabyte prawo wieczystego użytkowania gruntu związane z tym lokalem, od którego Spółka odliczyła podatek. Prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od 2001 r. część nabytego lokalu spółdzielnia mieszkaniowa wynajmowała firmie do prowadzenia działalności, a ewentualna sprzedaż na rzecz Spółki obwarowana była warunkiem dalszego najmu tej firmie. Do chwili obecnej najemca się nie zmienił. Drugą część lokalu Spółka wykorzystywała do prowadzenia własnej działalności handlowej do 15 kwietnia 2009 r. Obecnie i ta część lokalu jest wynajmowana. W 2011 r. Spółka planuje sprzedaż powyższego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wraz prawem wieczystego użytkowania gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00