Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2011, sygn. ITPP2/443-550/11/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-550/11/RS
Opodatkowanie 23% stawką podatku usług szkolenia w zakresie zarządzania projektami oraz egzaminów świadczonych w ramach podwykonawstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2011 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 15 czerwca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkolenia świadczonych w ramach podwykonawstwa - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkolenia świadczonych w ramach podwykonawstwa.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność szkoleniową, doradczą i konsultacyjną w dziedzinie Project Management (zarządzanie projektami). Działalność szkoleniowa obejmuje m.in. prowadzenie szkoleń przygotowujących do wykonywania zawodu Project Managera (Kierownik Projektu) i poszerzania umiejętności w tym obszarze zawodowym. Spółka nie działa jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz nie jest wpisana do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a szkolenia nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Spółka zawarła umowę ze stowarzyszeniem, które realizuje projekt P." w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Na podstawie ww. umowy, Spółka jako wykonawca usługi szkoleniowej (a podwykonawca stowarzyszenia) zobowiązała się do zorganizowania i przeprowadzenia szkoleń przewidzianych w ramach ww. projektu. Szkolenia poprzedzane są programem doradczym, w którym ma miejsce kwalifikacja potencjalnych uczestników do uczestnictwa w szkoleniu. Wynagrodzenie Spółki za realizację projektu, tj. za wykonanie szkoleń objętych umową, jest w całości finansowane ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ujętych w budżecie projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wynagrodzenie obejmuje wszelkie koszty wykonawcy (Spółki) związane z realizacją umowy. Przedmiotowy projekt realizowany jest przez zamawiającego (przy udziale podwykonawcy, czyli Spółki) pod nadzorem Urzędu Marszałkowskiego Województwa. Szkolenie zmierza do tego, aby jego uczestnicy, osoby pracujące, które zajmują lub planują zająć stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwach, uzyskali kwalifikacje, wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania niezbędne do wykonywania zawodu Project Manager, a ściślej specjalizację Koordynator Projektów Unijnych. Ponieważ Project Manager łączy w obrębie zawodu wiele specjalności w jedną całość, dlatego specjalność dominująca determinuje rodzaj specjalizacji w obrębie tegoż zawodu. Program szkolenia ma odpowiadać zakresowi niezbędnemu do uzyskania certyfikatu International Project Management Association (IPMA) i dać możliwość przystąpienia do wymaganego przez IPMA egzaminu. IPMA jest wiodącą światową organizacją w dziedzinie zarządzania projektami. Reprezentuje ponad 50 stowarzyszeń i organizacji zarządzania projektami z całego świata. W związku z powyższym aktywnie promuje dziedzinę zarządzania projektami dla potrzeb biznesu. W tym celu, aby podnieść rozpoznawalność profesji w zakresie zarządzania projektami (Project Manager), IPMA nadaje certyfikaty wykwalifikowanym (odpowiednio przeszkolonym i poddanym egzaminowi zawodowemu) Project Managerom. Szkolenia prowadzone przez Spółkę dotyczyć będą m.in.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right