Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2011, sygn. ITPP1/443-349/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-349/11/TS
Zwolnienie od podatku usług w zakresie badań osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na broń lub posiadających broń na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług dotyczących badań lekarskich osób ubiegających się i posiadających pozwolenie na broń jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług dotyczących badań lekarskich osób ubiegających się i posiadających pozwolenie na broń.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Jednym z rodzajów świadczonych usług medycznych jest przeprowadzanie badań lekarskich osób ubiegających się o pozwolenie na broń lub posiadających pozwolenie na broń. Badania te przeprowadzane są na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549), tj. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 września 2000 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 79, poz. 898 ze zm.). Zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia badania lekarskie osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń lub osoby posiadającej pozwolenie na broń obejmują: 1) ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego, stanu psychicznego, stanu narządu wzroku, słuchu i równowagi oraz sprawności układu ruchu; 2) badania specjalistyczne i pomocnicze zlecone przez lekarza przeprowadzającego ogólną ocenę stanu zdrowia, w tym badanie przez lekarza psychiatrę, lekarza okulistę, konsultacje innych lekarzy specjalistów i badania pomocnicze, które lekarz uzna za niezbędne w wyniku przeprowadzonej oceny stanu zdrowia. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań lekarz wydaje orzeczenie lekarskie. Wymienione badania lekarskie są niezbędne do stwierdzenia, czy osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń nie ma zaburzeń psychicznych, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego lub nie ma znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej, czy nie wykazuje istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, bądź nie jest osobą uzależnioną od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych (art. 15 ust. 1 pkt 2-4 ustawy o broni i amunicji). Jak wskazuje Wnioskodawca, wyżej wymienione badania profilaktyczne są typowymi badaniami z zakresu medycyny pracy, obejmują badania lekarza uprawnionego, badania specjalistyczne oraz badania pomocnicze. Posiadanie uprawnień na posiadanie broni jest podobnie jak prawo jazdy wymogiem w wielu zawodach i równie niezbędne jak orzeczenie wydawane w trybie przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z ustawą z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 317) służby medycyny pracy mają służyć swoją działalnością wszystkim pracującym, niezależnie od miejsca i rodzaju wykonywanej pracy (także samozatrudniającym się, którzy sami ponoszą koszty wszystkich wykonywanych na potrzeby zatrudnienia badań profilaktycznych, czy też uczniów i studentów, których badania profilaktyczne ponoszone są ze środków publicznych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right