Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2011, sygn. ITPB3/423-131/11/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-131/11/MT
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego (podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty notarialne i koszty sądowe)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2011 r. (data wpływu 10 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej kosztów podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztów notarialnych oraz kosztów sądowych poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej kosztów podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztów notarialnych oraz kosztów sądowych poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Aktem notarialnym z dnia 31 grudnia 2010 r. wspólnicy S. Spółka z o. o. podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki poprzez nowoutworzone udziały pokryte wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, stanowiącego własność jednego ze wspólników, tj. zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, która objęła całe przedsiębiorstwo, w tym: nieruchomości i ruchomości (środki trwałe ruchome, materiały, towary i wyroby); wierzytelności, środki pieniężne; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.