Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2011, sygn. ITPB1/415-434/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-434/11/MR

Czy w opisanej sytuacji powinna być pobrana zaliczka na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, czy też zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy oraz czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od przychodu 20% kosztów uzyskania przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy) czy też 50% koszów uzyskania przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika:

  • w części dotyczącej określenia źródła przychodu - jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i prowadzi działalność gospodarczą związaną między innymi z organizowaniem wystaw obrazów i innych dzieł sztuki oraz wystawianiem ich w posiadanej przez Spółkę galerii. W ramach prowadzonej działalności Spółka zakupiła od osoby fizycznej (artysty malarza), nie prowadzącej działalności gospodarczej namalowany przez tą osobę obraz. Nadto twórca obrazu (malarz-artysta) przeniósł na Spółkę posiadane przez niego prawa autorskie do tego obrazu. Strony zawarły umowę przeniesienia prawa własności do obrazu oraz do praw autorskich na piśmie. Przeniesienie praw nastąpiło odpłatnie za określoną ceną. Zważywszy , iż zbywca - nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, a osiągnął dochód ze sprzedaży ww. praw - Spółka, jako płatnik, zobowiązana była na podstawie art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobrać od zbywcy, jako podatnika, odpowiedni podatek dochodowy. W związku z tym, że osiągnięty przez podatnika przychód w opisanym wyżej zdarzeniu gospodarczym, zdaniem Wnioskodawcy, daje podstawy do potraktowania go jako przychodu z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) bądź jako przychodu osiągniętego z praw autorskich (art. 18 ustawy), Wnioskodawca powziął wątpliwości, co do zakwalifikowania tego przychodu pod kątem jego źródła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00