Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2011, sygn. ITPP1/443-203/11/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-203/11/JJ

Czy sprzedaż wyodrębnionego lokalu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2011 r. (data wpływu 11 lutego 2011 r.), uzupełnionym w dniu 15 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Powadzi Pan działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności jest między innymi wynajem nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem maszyn, urządzeń, środków transportu. Jest Pan właścicielem lokalu użytkowego, do którego uzyskał własnościowe prawo spółdzielcze przydziałem z dnia 6 maja 1998 r., następnie przydział został podzielony w dniu 8 lipca 1999 r. na dwa lokale o mniejszej powierzchni. Lokal został wpisany do ewidencji środków trwałych i wykorzystuje go Pan na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W dniu 7 marca 2006 r. spółdzielnia wystawiła fakturę dotyczącą przedmiotowego lokalu tytułem wykup gruntu użytkowania wieczystego na własność z podatkiem 22%, który został przez Pana odliczony. W dniu 3 marca 2009 r. spółdzielnia ustanowiła na Pana rzecz odrębną własność lokalu i przeniosła nieodpłatnie prawo własności lokalu. W lokalu dokonano fizycznego podziału poprzez wyodrębnienie z powierzchni lokalu samodzielnego mniejszego lokalu. Wskazuje Pan, iż nakłady na lokal poniesione między innymi w celu jego wyodrębnienia nie przekroczyły 30% wartości początkowej lokalu według wartości wprowadzonej do ewidencji środków trwałych. Od zakupów związanych z poniesionymi nakładami odliczył Pan podatek od towarów i usług. Lokal od momentu uzyskania przydziału był wykorzystywany w działalności gospodarczej podatnika - najpierw jako całość na własne potrzeby, a od 2001 roku był przedmiotem najmu. Po wyodrębnieniu lokal jest wynajmowany innym podmiotom na cele ich działalności gospodarczej. Prowadzi Pan sprzedaż opodatkowaną stawką podstawową i taki podatek jest odprowadzany od wynajmowanego lokalu. Planuje Pan po ustanowieniu odrębnej własności lokalu sprzedaż części nieruchomości (t.j. tego wyodrębnionego lokalu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00