Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.07.2011, sygn. ITPP2/443-546a/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-546a/11/AD

Opodatkowanie usług szkoleniowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2011 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 8 i 25 lipca 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 8 i 25 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Od 2008 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie szkoleń, które według przepisów, do 2010 r. były zwolnione od podatku od towarów i usług. Głównym celem prowadzenia działalności są szkolenia dla osób bezrobotnych korzystających z pomocy w gminnych ośrodkach pomocy społecznej lub miejskich ośrodkach pomocy społecznej, z zakresu m. in. kasa fiskalna, opiekunka dla osób starszych (), fryzjer, kosmetyczka, doradztwo zawodowe, warsztaty psychologiczne, bukieciarstwo, pomoc kuchenna, czy pracownik ogólnobudowlany. Dodatkowo planuje Pani przeprowadzać kursy pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, które są uregulowane w odrębnych przepisach - rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 113, poz. 988 i z 2003 r. Nr 192, poz. 1875) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełnienia przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Wszystkie kursy do tej pory były finansowane powyżej 70% ze środków EFS lub budżetu GOPS lub MOPS (środki publiczne budżetu gmin lub miasta). Dodatkowo zdarzały się sporadycznie szkolenia w zakresie podanym powyżej dla klientów indywidualnych. Pierwsze szkolenia rozpoczynały się nie z początkiem roku, ale dopiero na przełomie miesiąca kwietnia lub nawet maja. Natomiast koszty były ponoszone od początku roku np. za telefon, internet, znaczki pocztowe, materiały biurowe. Jednostka szkoleniowa jest firmą prywatną, nie działającą, jako placówka oświatowa w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania. Po przeprowadzonych szkoleniach wystawia Pani rachunki za wykonaną usługę szkoleniową. Do tej pory firma nie była zgłoszona w urzędzie skarbowym, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476) w art. 43 ust. 1 dodano pkt 17-43. Pkt 26 oraz 29 c otrzymał brzmienie, z którego wynika, że zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26, finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. Usługi są świadczone na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta. Przedmiot działalności gospodarczej zgodnie z PKD: 85.59B. Nie posiada Pani akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty dla świadczonych usług. W 2010 r. osiągnęła Pani przychód w wysokości 198.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00