Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2011, sygn. ITPP1/443-109/11/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-109/11/BJ

Czy usługi wymienione w zdarzeniu przyszłym mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 27 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Posiada Pan świadectwo kwalifikacyjne do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane przez Ministra Finansów, które uprawnia do prowadzenia księgowości. W bieżącym roku zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek. Będzie ona polegać na świadczeniu usług księgowych. Zamierza Pan również w sposób oczywisty wykluczyć możliwość stosowania w działalności doradztwa podatkowego poprzez umieszczenie w umowach z kontrahentami zastrzeżeń, że doradztwo nie będzie świadczone, albowiem nie posiada Pan uprawnień doradcy podatkowego. Wykonywana działalność będzie polegała na prowadzeniu podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów, innych ewidencji, ksiąg handlowych. W zakresie wymienionych wyżej czynności należy przewidzieć konieczność rozliczania wynagrodzeń, sporządzania zestawień, sprawozdań i deklaracji, również podatkowych wyłącznie na podstawie danych zawartych w dostarczonych przez kontrahenta dokumentach. Zarówno sprawozdawczość i deklaracje mają charakter techniczny i będą podpisywane przez kontrahentów, z którymi będzie Pan zawierał umowy na świadczenie usług księgowych. Przedmiotowe usługi według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD ) z 2007 roku sklasyfikowane są w grupie 69.20.2 wspólnie z doradztwem podatkowym. Jednak klasyfikacja jest przedmiotem dyskusji i rozważań fachowców, gdyż jest mało szczegółowa i przez to doprowadza do klasyfikowania w jednej grupie często wykluczających się usług. Bardziej szczegółowa jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 roku, która obowiązuje dla celów VAT od 1 stycznia 2011 roku , gdzie usługi księgowe mają inny symbol PKWiU niż usługi doradztwa podatkowego tj. usługi rachunkowo-księgowe(PKWiU 69.20.2), usługi doradztwa podatkowego PKWiU 69.20.3.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00