Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2011, sygn. ITPB1/415-435/11/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-435/11/TK

Czy przychody uzyskane z wpłat na rzecz właścicieli jako zadośćuczynienie finansowe zarówno od osób zajmujących to mieszkanie, jak i od gminy miejskiej są przychodem z najmu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2011 r. (data wpływu 12 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan wraz z dwoma synami współwłaścicielem mieszkania, które zajmują osoby obce. Osoby te uzyskały w latach osiemdziesiątych XX wieku prawo do zasiedlania tego mieszkania na podstawie tzw. szczególnego trybu najmu, który obowiązywał w poprzednim ustroju politycznym (aż do połowy lat dziewięćdziesiątych). Decyzje przydziału mieszkaniowego niezależnie od woli właścicieli wydawały wówczas Wydziały Spraw Lokalowych właściwych Urzędów Miejskich. Ustawa o ochronie praw lokatorów z dnia 21 czerwca 2001 r. nałożyła na właścicieli obowiązek zawarcia umowy najmu z ww. osobami, co Pan uczynił. Po pewnym czasie wskutek niewywiązywania się najemców z postanowień umowy najmu lokalu mieszkalnego (nie płacili czynszu) po licznych pisemnych upomnieniach skierowanych do najemców zdecydował się Pan (wraz z pozostałymi współwłaścicielami) wypowiedzieć umowy najmu z zachowaniem przewidzianych przepisami prawa terminów wypowiedzenia. Najemcy po upływie terminu nie wyprowadzili się, w związku z czym złożył Pan pozew o eksmisję w sądzie rejonowym. W czasie rozpatrywania sprawy przez sąd zmarła główna najemczyni, pozostała dwójka pełnoletnich dzieci zmarłej. Sąd w wyroku nakazał wstrzymać eksmisję do czasu przydzielenia im mieszkalnego lokalu socjalnego, do którego przyznał im prawo. Tak więc po dzień dzisiejszy osoby te pozostają w Pana mieszkaniu na podstawie tego wyroku. Zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów osoby zajmujące lokal mieszkalny powinny świadczyć właścicielom comiesięczną rekompensatę (odszkodowanie) w wysokości czynszu, jaki opłacali do czasu rozwiązania umowy najmu lokalu. Uzupełnienie tych należności powinno pochodzić na rzecz właścicieli mieszkania od gminy, która jest zobowiązana przez sąd do przydzielenia osobom zajmującym Pana lokal mieszkalny mieszkania socjalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00