Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2011, sygn. ITPP2/443-16b/11/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-16b/11/AW

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług budowlanych i konstrukcyjno-budowlanych oraz sposob ich dokumentowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2010 r. (data wpływu 5 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług budowlanych i konstrukcyjno-budowlanych oraz sposobu ich dokumentowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług budowlanych i konstrukcyjno-budowlanych oraz sposobu ich dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym od dnia 1 stycznia 2011 r. do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów jubilerskich i kostki brukowej kamiennej, świadczenia usług układania kostki brukowej, a także wytwarzania konstrukcji metalowych (np. zadaszeń, wiat, itp.), które w ramach zlecenia są montowane i trwale związywane z gruntem. Czynności wykonywania zadaszeń i wiat uznaje Pan za usługi konstrukcyjno-budowlane, a czynności układania kostki brukowej za usługi budowlane. Nie może Pan wymóc na kontrahentach, aby po zakończeniu ww. usług były podpisywane przez obie strony (zleceniobiorcę i zleceniodawcę) częściowe lub końcowe protokoły odbioru robót, wymienione w art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w których byłby wskazany termin zakończenia prac i odbiór wykonanego zlecenia. W związku z powyższym zamierza Pan na dzień zakończenia usług, sporządzać własne oświadczenie o nazwie potwierdzenie wykonania usługi budowlanej, które nie będzie akceptowane przez kontrahenta. W oświadczeniu tym zostanie wskazana data wykonania usług. Przed upływem 30 dni od daty zakończenia usług oraz przed otrzymaniem części lub całości zapłaty za wykonane usługi, udokumentuje Pan usługi fakturą VAT, wykazując w niej podatek należny do zapłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00