Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2011, sygn. ITPP1/443-1087/10/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1087/10/MN

Czy w związku z zawarciem w formie aktu notarialnego umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku na zabezpieczenie wierzytelności, Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i zastosowania odpowiedniej stawki z tytułu podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury w przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury w przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku następujący stan faktyczny.

W dniu 25 lutego 2010 r. wspólnicy Spółki podjęli uchwałę wyrażającą zgodę na zaciągnięcie oprocentowanej pożyczki od udziałowców dwóch osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W celu zabezpieczenia spłaty tej pożyczki zawarto umowę przewłaszczenia nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. W dniu 1 marca 2010 r. została zawarta umowa pożyczki pomiędzy Spółką Wnioskodawcą, zwaną dalej "Pożyczkobiorcą" oraz dwiema osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, zwanymi dalej "Pożyczkodawcą". W celu zabezpieczenia spłaty pożyczki Pożyczkobiorca zobowiązał się do zawarcia stosownej umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie, w wyniku której dokona przeniesienia na Pożyczkodawcę własności prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego działkę nr 144, o powierzchni 0,0532 ha wraz z własnością budynku znajdującego się na tym gruncie, o powierzchni użytkowej 628,90 m. Po dokonaniu spłaty Pożyczkodawca zobowiązany będzie przenieść powrotnie na Pożyczkobiorcę własność praw, o których mowa powyżej. W celu zagwarantowania Pożyczkobiorcy możliwości skutecznego domagania się realizacji zobowiązania (przeniesienia powrotnego własności praw po spłacie pożyczki), strony zobowiązały się zawrzeć w formie aktu notarialnego stosowną umowę zawierającą w swej treści zobowiązanie Pożyczkodawcy do przeniesienia na Pożyczkobiorcę własności praw pod warunkiem spłaty całości pożyczki w określonym terminie. Roszczenie Pożyczkobiorcy miałoby zostać wpisane do księgi wieczystej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00