Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2011, sygn. ITPP1/443-1047/10/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1047/10/TS

Sprzedaż działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2010 r. (data wpływu 28 października 2010 r.), uzupełnionym w dniach 29 grudnia 2010 r. oraz 27 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki gruntu wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 29 grudnia 2010 r. oraz 27 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki gruntu wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan właścicielem (wraz z żoną) gospodarstwa rolnego z zabudowaniami o powierzchni 4,43 ha. Uprawia Pan rolę i wynajmuje zabudowania gospodarcze na podstawie zawartych umów. Wynajem budynków prowadzony jest od 2007 roku. W październiku 2009 r. staliście się Państwo podatnikami VAT z tytułu osiąganych przychodów z wynajmu. W skład gospodarstwa wchodzi m.in. działka rolna o powierzchni 4.958 m2, którą otrzymaliście Państwo w darowiźnie do majątku wspólnego od córki w dniu 23 grudnia 2008 r.

W uzupełnieniu, doprecyzowując zdarzenie przyszłe, wskazał Pan, iż od dnia nabycia opisany we wniosku grunt był gruntem rolnym. Był wykorzystywany rolniczo, prowadzona była i jest na nim produkcja roślinna. Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie została wydała decyzja o warunkach zabudowy oraz nie przystąpiono do sporządzenia nowego planu. Wyjaśnił Pan, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy przewiduje możliwość opracowania miejscowego planu. Opracowanie planu będzie możliwe po podjęciu przez Radę Miejską uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zabezpieczeniu w budżecie gminy środków na jego opracowanie. Na dzień złożenia uzupełnienia, nie zostały podjęte żadne działania ze strony Rady Gminy, ponieważ brakuje środków na opracowanie planu. Ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wynika natomiast, że grunt ten jest przewidziany pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe (rzemiosło). W ewidencji gruntów przedmiotowa działka jest zakwalifikowana jako RIVb.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00