Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2010, sygn. DD3/033/130/DZI/08/PK-1286, Minister Finansów, sygn. DD3/033/130/DZI/08/PK-1286

W przypadku zakupu przez pracodawcę świadczeń medycznych uprawniających poszczególnych pracowników i ich dzieci do skorzystania ze świadczeń, do których pracodawca nie jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa pracy, to ta wartość stanowi przychód ze stosunku pracy.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną z dnia 31 stycznia 2008 r., Nr IPPB2/415-338/07-2/AS, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów, uznającą za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 05 listopada 2007 r.) o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu pracowników i członków rodzin z tytułu przyznanych świadczeń medycznych niewchodzących w zakres medycyny pracy, gdyż stwierdza jej nieprawidłowość.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie § 2 i § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) wydał w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na wniosek złożony w dniu 05 listopada 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zawarł z M. Sp. z o.o. (Sp. M) umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz wskazanych pracowników w formie firmowych pakietów indywidualnych dla pracowników lub firmowych pakietów rodzinnych dla pracownika i ewentualnie tzw. osób uprawnionych (tj. członków jego rodziny /współmałżonka, dzieci/ oraz/lub konkubiny/konkubenta). Zakres świadczonych usług przez Sp. M zależny jest od rodzaju wybranego przez pracownika pakietu. Na podstawie umowy Wnioskodawca płaci miesięcznie zryczałtowane wynagrodzenie będące ilorazem kwoty ryczałtu na pakiet (wysokość ryczałtu różni się w zależności od rodzaju wybranego pakietu) i liczby poszczególnych pakietów (np. złoty, niebieski, indywidualny, rodzinny). Wnioskodawca nie otrzymuje od Sp. M jakichkolwiek imiennych rozliczeń, ani innych dokumentów na podstawie których możliwe byłoby określenie i wycena faktycznie otrzymanych świadczeń przez konkretnych, uprawnionych na podstawie umowy pracowników (osoby uprawnione) w danym okresie rozliczeniowym. Ze względu na ryczałtowy charakter rozliczeń ze Sp. M, Wnioskodawca nie jest nawet w stanie ocenić czy podmioty uprawnione do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ogóle z nich korzystały w danym okresie rozliczeniowym i w jakim zakresie. W powyższym zakresie, Wnioskodawca posiada wyłącznie wiedzę, jaka wysokość opłaty ryczałtowej ponoszona jest na świadczenia zdrowotne obowiązkowe zgodnie z przepisami prawa pracy oraz na świadczenia dodatkowe, a także jaka wysokość opłaty ryczałtowej przypisana jest do konkretnych pracowników Wnioskodawcy. Biorąc pod uwagę powyższy sposób rozliczeń, tj. brak możliwości określenia rzeczywistej wartości świadczeń zdrowotnych otrzymanych przez konkretnego pracownika (osoby uprawnione), Wnioskodawca działając jako płatnik nie ma możliwości określenia wysokości przychodu uzyskanego z powyższego tytułu przez poszczególnych pracowników korzystających ze świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, wartość świadczeń zdrowotnych zakupywanych przez nią na podstawie umowy na rzecz jej pracowników, nie może stanowić przychodu pracowników podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym na Wnioskodawcy jako na płatniku nie ciąży obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z ww. tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00