Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2010, sygn. ILPP2/443-1599/10-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1599/10-2/EN

1. Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT z faktur VAT RR proporcjonalnie do zrealizowanej zapłaty?
2. Czy też Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek dopiero w kwietniu, po zapłacie całości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia produktów rolnych od rolników ryczałtowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia produktów rolnych od rolników ryczałtowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzenia działalności gospodarczej nabywa produkty rolne od rolników ryczałtowych, dokumentując te nabycia fakturą VAT RR. Jednocześnie ci sami rolnicy ryczałtowi nabywają towary Wnioskodawcy. W związku z powyższym często dochodzi do uregulowania całości lub części należności wobec rolnika ryczałtowego poprzez kompensatę z należnościami Zainteresowanego za dostarczone temu rolnikowi towary. W przypadku częściowego uregulowania należności w formie kompensaty, pozostała kwota jest regulowana poprzez wpłatę bezpośrednio na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, w terminie nieprzekraczającym terminu płatności określonego na fakturze VAT RR lub w umowie. W ww. sytuacji zdarza się, że zapłata należności za zakupione produkty rolne dokonywana jest w ciągu dwóch kolejno następujących po sobie miesiącach (kompensata części należności w marcu, różnica przelewem w kwietniu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00