Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2010, sygn. ILPP2/443-1174/10-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1174/10-2/JK
Czy w przypadku złożenia korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem, z którego wynika iż dokonane zmiany nie mają wpływu na zmianę wysokości podatku do zwrotu na rachunek bankowy w danym okresie rozliczeniowym, 60 dniowy termin do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym biegnie od dnia złożenia pierwotnej deklaracji, czy od dnia złożenia korekty deklaracji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010 r. (data wpływu 27 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka zajmuje się usługami transportowymi. Składa ona deklaracje VAT-7 na zasadach ogólnych, ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zdarzają się sytuacje, że Zainteresowany występuje w charakterze podatnika w rozumieniu art. 17 ustawy VAT. Wówczas podatek należny jest również podatkiem naliczonym i jest dla Wnioskodawcy neutralny. Spółka czasami, z różnych przyczyn, musi składać korekty deklaracji. Najczęściej są to korekty związane z importem usług, dla których spółka jest podatnikiem i jednocześnie ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Taka korekta pozostaje bez wpływu na ostateczną wysokość podatku do zapłaty (lub podatku do zwrotu), czasami kwota podatku naliczonego zmienia się o 1 zł. Co wynika ze stosowanych przez spółkę zaokrągleń. W takich sytuacjach Zainteresowany w korektach deklaracji nie zmienia jednak kwoty do zwrotu na rachunek bankowy, a jedynie kwotę podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Ponadto występują również sytuacje, kiedy Wnioskodawca składa korekty deklaracji, w których zmienia się podstawa opodatkowania dla usług, które Spółka wykonuje, a niepodlegają one opodatkowaniu na terytorium Polski. Takie korekty również nie mają wpływu na ostateczną wysokość podatku do zapłaty (lub podatku do zwrotu).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right